|
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3025 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Proponuję konspekt lekcji w klasie III SP, której celem była diagnoza umiejętności sięgania przez uczniów do rożnych źródeł informacji
Nauczyciel - Ludmiła Bukowska Szkoła Podstawowa nr.3 w Głogowie
Przedmiot - Kształcenie zintegrowane Klasa - III
Pomoce - podręcznik "Wesoła szkoła" , mapka Polski, "Słownik ortograficzny", karty pracy
CEL GŁÓWNY HOSPITACJI: Umiejętność sięgania do różnych źródeł informacji
Cele operacyjne ( oczekiwania hospitacyjne ):
Uczeń :
- korzysta ze spisu treści w podręczniku
- wie z czego korzystać , aby poszukać informacji na dany temat
- korzysta z mapy Polski
- korzysta ze " Słownika ortograficznego"
- wykorzystuje zdobytą wiedzę
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
OŚRODEK TEMATYCZNY: Na ratunek Ziemi
TEMAT DNIA: To co najpiękniejsze
FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna, grupowa
METODY: praca z tekstem rozmowa met. zadań stawianych do wykonania element met. " stolików ekspertów"
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- Korzystanie ze spisu treści
Proszę otworzyć spis treści i znaleźć temat " Chrońmy to co najpiękniejsze" ( za poprawnie odnalezioną stronę uczeń otrzymuje 1 p ) K.P ćw.1
- Praca z podręcznikiem
- Obejrzyjcie ilustracje – swobodne wypowiedzi na temat przedstawionych zdjęć ( P. s. 58 – "Wesoła szkoła")
- W nazwach tych miejsc występują takie wyrazy jak: rafa i kanion
- Gdzie moglibyśmy znaleźć informacje nt. znaczenia tych wyrazów ?
Podkreślcie w Kartach pracy ćw.2 właściwe odpowiedzi. ( Za każdą poprawną odpowiedź 1 p ) Odczytanie przez jednego ucznia informacji co oznaczają te wyrazy.
- Jak myślicie, czy takie miejsca należy chronić? Dlaczego?
Krótka informacja nauczyciela nt. ochrony przyrody (P.s. 59)
- Dzieci podzielone są na 4 grupy: Każdy uczeń z grupy czyta indywidualnie informacje:
I grupa - o parkach narodowych
II grupa - o rezerwatach przyrody III grupa - o pomnikach przyrody IV grupa - o parkach krajobrazowychNauczyciel podaje uczniom instrukcję : (instrukcja napisana na tablicy)
- Tekst przeczytaj dwukrotnie pokazując czytany wyraz wskaźnikiem.
- Czytaj po cichu.
- Zwracaj uwagę na informacje szczegółowe.
- Kiedy skończysz czytać odłóż wskaźnik i usiądź prosto.
- Praca elementem metody "stolików ekspertów". Uczniowie - eksperci spotykają się w grupie i mówią sobie czego dowiedzieli się z tekstu, ustalają co jest najważ- niejsze do przekazania pozostałym uczniom z klasy. Wybierają lidera, który przekaże głośno informacje.
Eksperci wracają na miejsca. Wychodzi lider I grupy i przekazuje informacje . Pozostali członkowie grupy mogą na koniec dołożyć dodatkowe informacje, o których nie powiedział lider. Tak samo dzieje się z pozostałymi grupami.
- Wiemy już jakie mamy miejsca ochrony przyrody. Zajmiemy się teraz parkami narodowymi. Otwórzcie podręcznik na s. 61
Praca z mapką Polski Co znajduje się na tej stronie?
Zwróćcie uwagę , że występują tu nazwy wszystkich parków narodowych. Korzystając z tej mapy wykonajcie ćw. 3 K.P. ( za każdą poprawną odpowiedź 1 p )
- Zamknijcie podręczniki. W parkach narodowych, rezerwatach przyrody żyje wiele gatunków zwierząt, m.in.: wilki, rysie, bobry, żurawie, niedźwiedzie.
Praca ze " Słownikiem ortograficznym" Waszym zadaniem będzie teraz wykonanie ćw. 4 K.P. Polega ono na wyszukaniu w " Słowniku ortograficznym" właściwej pisowni wyrazów. ( za każdy prawidłowo napisany wyraz 1p)
- Wykorzystanie zdobytych informacji
Ćw. 5 K.P. Uzupełnijcie zdania.
- Prezentacja wyników.
Nauczyciel odczytuje poprawne odpowiedzi, a uczniowie wpisują sobie punkty. Następnie każdy uczeń podaje swoje wyniki, które nauczyciel nanosi na planszę. ( załącznik 1 )
Każdy uczeń otrzymuje ocenę opisową. PUNKTACJA:
16p - 15p - ŚWIETNIE 14p - 13p - BARDZO DOBRZE 12p - 10p - JESTEŚ DOBRY 9p - 7p - POSTARAJ SIĘ, PRZECIEŻ POTRAFISZ 6p - 0p - CZEKA CIĘ DUŻO PRACY Załącznik 1
TABELA DO DIAGNOZY ZDOBYTYCH UMIEJĘTNOŚCI
L.p |
Imię ucznia |
Korzystaze spisu treści |
|
Wie z jakich źródeł korzystać |
|
Potrafi korzystać z mapy |
|
Korzysta ze " Słownika ortograf." |
|
Potrafi wykorzy-stać zdo-bytą wie-dzę |
|
Ilośćpunktów |
| KARTA PRACY
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Ćw. 1 Odszukanie tematu w spisie treści. …..p
Ćw.2 Gdzie można znaleźć wiadomości, aby dowiedzieć się co to jest rafa i kanion?
Podkreśl właściwe odpowiedzi: "Słownik ortograficzny" " Baśnie" "Encyklopedia zdrowia" " Encyklopedia" " Kubuś Puchatek" "Encyklopedia multimedialna" Internet " Biblia"
Ćw. 3 Odpowiedz na pytania. Korzystaj z mapki.
- Ile parków narodowych występuje w Polsce? …………………… ….p
- Który z tych parków jest najbliżej Twojego miejsca zamieszkania? ………….………………………………………………. ….p
- W jakim kierunku musiałbyś jechać z Głogowa, aby dojechać do tego parku? na ……………………………. ….p
Ćw.4 Wyszukaj w "Słowniku ortograficznym" właściwą pisownię wyrazów i uzupełnij: ż…br ż…raw nietope…. ….p
Ćw.5 Uzupełnij zdania: Aby chronić rośliny i zwierzęta oraz miejsca, w których one występują tworzy się:
- ………………….. narodowe
- ………………….. przyrody
- ………………….. krajobrazowe
Pojedyncze , szczególne okazy przyrodnicze to ……………………przyrody. Będąc w tych miejscach musimy pamiętać o zachowaniu ………………… . Nie wolno nam niczego ……………. . ….p
PUNKTACJA
Uzyskałem (łam) ……..p
Podkreśl , w której grupie znalazłeś się :
16p - 15p ŚWIETNIE 14p - 13p BARDZO DOBRZE 12p - 10p JESTEŚ DOBRY 9p - 7p POSTARAJ SIĘ, PRZECIEŻ POTRAFISZ 6p - 0p CZEKA CIĘ DUŻO PRACY |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|